Reklama

Dwa pytania

Dwa pytania

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Trudno zaiste zrozumieć, dlaczego artykuł Martyny Bundy (Polityka nr 18) poświęcony windykacji długów przez byłych funkcjonariuszy SB, ilustrowany jest esbecką fotografią prof. Leszka Kołakowskiego z lat 60. Zdaje się chodziło o to, że dzisiaj byli esbecy inwigilują dłużników, a wówczas Leszek Kołakowski był inwigilowany przez SB. Ale redakcja Polityki doszła widocznie do wniosku, że to za mało, by przyciągnąć w tych ciężkich czasach uwagę czytelnika i dodała fotokopię uzyskaną z Instytutu Pamięci Narodowej - Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów.
I

IPN, udostępniając do publikacji dokument z b. archiwum MSW zawierający zdjęcie i pełne dane osoby oznaczonej ps. “Krakowianka", złamał tym samym ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej i ustawę o ochronie danych osobowych. Pragnę zapytać prezesa Leona Kieresa, czy jest świadom, czego dokonali jego pracownicy.

Z ujawnionego dokumentu wynika, że “Krakowianka" była “kontaktem figuranta", czyli obserwowanego Leszka Kołakowskiego, a informacji o niej udzielił ps. “Krab", którego redakcja “Polityki" uznała za agenta (choć z dokumentu to nie wynika). Najprawdopodobniej ustalano dane wszystkich dobrych znajomych i przyjaciół Leszka Kołakowskiego, w tym jego studentki “Krakowianki".

Pragnę więc z kolei zapytać redaktora naczelnego “Polityki" Jerzego Baczyńskiego, dlaczego to goniąc za tanią sensacją (konkurencja “Wprost" i “Newsweeka" i ich ostatnie...

1666

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]