Reklama

"Duży pies w małym pokoju"

"Duży pies w małym pokoju"

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Odwracając się od międzynarodowych instytucji jak ONZ czy Międzynarodowy Trybunał Karny, przede wszystkim pod wpływem środowiska neokonserwatywnego, Biały Dom podciął amerykańską strategię rozstrzygania konfliktów.
J

JAROSŁAW MAKOWSKI: - Minął ponad rok od upadku Saddama Husajna, tymczasem zamiast przygotowywać się do przekazywania władzy Irakijczykom, koalicja walczy o utrzymanie kontroli nad krajem. Czy w Iraku trwa powstanie?

JOSEPH S. NYE: - To nie powstanie. Badania irackiej opinii publicznej pokazują, że większość Irakijczyków z radością przyjęła usunięcie Saddama. Ale równocześnie Irakijczycy mają coraz mniej cierpliwości dla przedłużającej się okupacji. Niebezpieczeństwo polega na tym, że ekstremiści sunniccy i szyiccy mają dziś wspólnego wroga: wojska koalicji. To każe sądzić, że zagwarantowanie bezpieczeństwa i pokoju w Iraku będzie jeszcze przez długi czas niemożliwe.

- Administracja Busha postawiła wysoko poprzeczkę: chce, by Irak stał się państwem demokratycznym.

- Systemu...

8957

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]