Reklama

Duszyczka wstydliwa

Duszyczka wstydliwa

15.02.2004
Czyta się kilka minut
Jakże piękna jest Duszyczka Jerzego Grzegorzewskiego! A zaraz potem trzeba napisać z poniechaniem cudzysłowu: Jakże piękna jest duszyczka Jerzego Grzegorzewskiego! Bo i spektakl, i animula tego wspaniałego artysty zachwycają w równym stopniu.
G

Grzegorzewski pokazuje “Duszyczkę" w podziemnym tunelu łączącym dużą i małą scenę Narodowego. Trzeba zejść do podziemia z powodów, by tak rzec, ideowych i formalnych. Pierwsze są ważniejsze. Schodzimy do podziemia, bo rozmawiamy o sprawach intymnych, wstydliwych i raczej nieprzyzwoitych, takich, które zwykle trzyma się w piwnicy. Schodzimy do tunelu w podziemiu, bo gdzie lepiej rozmawiać o śmierci? O umieraniu, odchodzeniu ciała od duszy, przejściu od być do nie być? Tunel wygląda trochę jak kanał, z którego odpłynęła woda. Może to tędy płynęła Styksowa rzeka? Ale, ale, tym razem nie ma w spektaklu Grzegorzewskiego poetyckich gondoli czy pali do ich cumowania. Przestrzeń jest surowa i nieprzyjemna, Schodzimy do tunelu, bo to przestrzeń nieteatralna i gotowa, scenograficzny ready made. A wiadomo, że ten reżyser czuje się w takich miejscach wyśmienicie.

Znamy...

8441

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]