Reklama

Duchowni AD 2002

Duchowni AD 2002

19.01.2003
Czyta się kilka minut
Ponad połowa (55 proc.) pochodzi ze wsi, a kolejne 20 proc. z miasteczek. Wszyscy skończyli studia - jedna trzecia nawet dwa fakultety. Tylko 5 proc. nigdy nie było za granicą, a połowa wyjeżdżała z Polski w 2002 r. Trzy czwarte zna język obcy, ponad połowa korzysta z internetu. Bardziej niż przeciętni Polacy interesują się życiem publicznym, na ogół deklarują poglądy umiarkowanie lub zdecydowanie prawicowe. Czytają przede wszystkim „Nasz Dziennik” i „Niedzielę”, słuchają - choć rzadziej niż przed czterema laty - Radia Maryja. Znacznie lepiej niż świeccy oceniają swoje warunki materialne. Polscy księża.
W

Wielu socjologów uważa, że o wyniku zbliżającego się referendum europejskiego może rozstrzygnąć postawa polskiego duchowieństwa. Nic dziwnego: w ostatnich latach Kościół aktywnie uczestniczył w przemianach, zaś na poziomie parafii księża odgrywali rolę lokalnych liderów. Stąd ogromne zainteresowanie mediów badaniami, które na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych przeprowadził Ośrodek Badania Opinii Publicznej w październiku i listopadzie 2002. Ankieterzy rozmawiali z 300 proboszczami i 300 wikarymi z całej niemal Polski (w diecezji kaliskiej potencjalnym respondentom udziału w badaniu zabronił ordynariusz). Czy to próba reprezentatywna? Ks. prof. Janusz Mariański zwraca uwagę, że wśród badanych zabrakło przedstawicieli nie prowadzących parafii zakonów. Poza tym wikariuszy jest o wiele więcej niż proboszczów, a jeżeli założymy, że wikariusze - jako z reguły młodsi od przełożonych - są...

11200

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]