Reklama

Droga do zgody

Droga do zgody

04.12.2007
Czyta się kilka minut
Musimy zdać sobie sprawę z trudności prawosławnych, kiedy stykają się z katolicką koncepcją papieża jako bezpośredniego pasterza wszystkich. Jak długo pozostawać będziemy więźniami przeszłości, nie nastąpi postęp w procesie pojednania.
O

Opublikowany w połowie listopada dokument Międzynarodowej Komisji Mieszanej katolicko-prawosławnej z Rawenny jest ważnym krokiem w kierunku rozwiązania najtrudniejszego problemu, jakim jest prymat Biskupa Rzymu [zobacz też komentarz abp. Alfonsa Nossola w poprzednim numerze "TP" - red.]. Naświetla podstawy soborowości i autorytetu w Kościele, a następnie ukazuje je na płaszczyźnie lokalnej, regionalnej i uniwersalnej. Daje powód do nadziei, choć droga wymaga cierpliwego dialogu i będzie z pewnością długa i trudna. Po raz pierwszy problem prymatu znalazł swoje miejsce w oficjalnym dialogu katolicko-prawosławnym. Lektura tego dokumentu nie jest łatwa, jak zwykle w sprawach mozolnie uzgadnianych w dialogu.

Cena jedności

Pojednanie Kościołów wymaga nowych form sprawowania prymatu papieskiego: otwartych na nową sytuację, bardziej...

12716

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]