Reklama

Droga do zgody

Droga do zgody

04.12.2007
Czyta się kilka minut
Musimy zdać sobie sprawę z trudności prawosławnych, kiedy stykają się z katolicką koncepcją papieża jako bezpośredniego pasterza wszystkich. Jak długo pozostawać będziemy więźniami przeszłości, nie nastąpi postęp w procesie pojednania.
O

Opublikowany w połowie listopada dokument Międzynarodowej Komisji Mieszanej katolicko-prawosławnej z Rawenny jest ważnym krokiem w kierunku rozwiązania najtrudniejszego problemu, jakim jest prymat Biskupa Rzymu [zobacz też komentarz abp. Alfonsa Nossola w poprzednim numerze "TP" - red.]. Naświetla podstawy soborowości i autorytetu w Kościele, a następnie ukazuje je na płaszczyźnie lokalnej, regionalnej i uniwersalnej. Daje powód do nadziei, choć droga wymaga cierpliwego dialogu i będzie z pewnością długa i trudna. Po raz pierwszy problem prymatu znalazł swoje miejsce w oficjalnym dialogu katolicko-prawosławnym. Lektura tego dokumentu nie jest łatwa, jak zwykle w sprawach mozolnie uzgadnianych w dialogu.

Cena jedności

Pojednanie Kościołów wymaga nowych form sprawowania prymatu papieskiego: otwartych na nową sytuację, bardziej...

12716

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]