Reklama

Droga

Droga

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Azja była od młodości wielką fascynacją Thomasa Mertona i właśnie podczas azjatyckiej podróży, w Bangkoku, 53-letniego amerykańskiego mnicha-trapistę spotkała w grudniu 1968 roku przedwczesna śmierć. Droga Chuang Tzu ukazała się trzy lata wcześniej.
Z

Z postacią Chuang Tzu (w dawnej transkrypcji polskiej Czuang-tsy), taoistycznego mędrca chińskiego żyjącego na przełomie IV i III wieku przed Chrystusem, Merton zetknął się podczas studiów, gdy w 1938 roku przygotowywał dysertację na temat angielskiego poety-mistyka Williama Blake’a. Powrócił do Chuang Tzu po wielu latach, już w klasztorze Gethsemani, za sprawą lektury pism znawcy zen Suzukiego, a także za sprawą przyjaźni z Johnem Wu - chińskim katolikiem, konwertytą z buddyzmu.

Czym jest “Droga Chuang Tzu"? To przede wszystkim antologia fragmentów dzieła tego myśliciela. Antologia specyficzna: “zamieszczone tutaj wypisy z Chuang Tzu - tłumaczy Merton w słowie do czytelnika - stanowią owoc pięciu lat czytania, studiowania, robienia notatek i medytowania". Wypisy przekształciły się w swobodne, poetyckie interpretacje szczególnie bliskich Mertonowi fragmentów...

2646

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]