Reklama

Dresden-Wieluń

Dresden-Wieluń

23.02.2010
Czyta się kilka minut
Minuty przechodzą do wieczności. 13 lutego 1944 r. o 22.15 rozpoczął się aliancki nalot na Drezno. Część Niemców chciałaby, aby wtedy właśnie rozpoczęła się wojna. W rezultacie "zbrodni wojennej", "Florencja nad Elbą" stała się "drugą Hiroszimą". Cudzysłów, cudzysłów, cudzysłów. Moi przyjaciele z teatru w Dreźnie relacjonują cudze wyrażenia pozornie beznamiętnie, kiedy jednak przychodzi do czynów, eteryczni, wydawałoby się, intelektualiści, potrafią dać odpór również dosłownie. Jak kilka dni temu, w rocznicę, wykorzystywaną przez przybywających z całych Niemiec neonazistów do demonstracji - kontrdemonstranci (w tym kilkadziesiąt osób z teatru) z dumą oznajmiają, że w tym roku po raz pierwszy brunatni nie zostali nawet wypuszczeni poza dworzec. Taksówkarze nie byli zachwyceni.
P

Przecież nie po to po 1989 roku do przesady odnowiono wszystkie, zapierające dech w piersiach, zabytki. Przecież nie po to, żeby turystów nie wpuszczać. Niech pozwiedzają, niech zobaczą, jakiego bestialstwa kiedyś się dopuszczono. Niech sobie przemaszerują. Wszak trzeba uczcić i pamiętać - to różni ich od zwierząt.

Tak się składa, że wracając z Drezna, przejeżdżamy przez jedno z ironicznie historycznych "miast partnerskich". Zanim rozpętana przez nazistów "wojna powietrzna" spustoszyła Rotterdam czy Coventry, eksperymentowano tutaj. Generalna próba wypadła wstrząsająco: siedemdziesiąt procent kompletnie bezbronnego miasta zrównano z ziemią. Maltretując podwozie na dziurach Wielunia (tych dziur, niestety, nie można przypisać dywanowym nalotom Luftwaffe), dostrzegamy spłowiałą przydrożną tablicę oznajmiająca minutową datę rozpoczęcia II wojny światowej: 1...

977

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]