Reklama

Dom naruszony

Dom naruszony

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Czym jest dom? Gdzie się zaczyna? Za materialnie zdefiniowaną granicą, która oddziela mieszkańców od otwartej przestrzeni. Tak rozumiemy wymiar fizyczny domu. Ale dom to przede wszystkim schronienie przed zagrożeniami ze strony środowiska i obcych. A w innym wymiarze - psychologiczne więzi z członkami rodziny; także sfera, która jest źródłem tożsamości indywidualnej i kulturowej. To dom duchowy, swoiste serce tętniące w ścianach budynku.
O

Oba obszary są nierozerwalnie związane z poczuciem bezpieczeństwa i własności. Dla jednostki żyjącej w czasach, gdy istniejący porządek wydaje się niezachwiany, nienaruszalność domu jest jego oczywistą cechą.

Okolica budynku zawierającego w sobie nasze mieszkanie to obszar, z którym utożsamiamy się emocjonalnie, przypisując mu określone wartości. Używamy terminów: “moje podwórko", “moja kamienica", “moje cztery kąty". Świadczy to o symbolicznym objęciu własności przestrzeni prawnie wcale do nas nie należącej. W każdym z tych określeń kryje się wiara w bezpieczeństwo “moich" miejsc. Na “naszym podwórku" nic nam nie grozi, podczas gdy na innym podwórku winniśmy zachować ostrożność. Przestrzeń na “naszej" klatce schodowej normalnie nie niesie niemal żadnych zagrożeń. Nawet kiedy wchodzimy do nieoświetlonego pomieszczenia, wiemy przecież, gdzie znajduje się...

5228

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]