Reklama

Do więzienia za tweeta

Do więzienia za tweeta

03.04.2017
Czyta się kilka minut
Hiszpański sąd skazał 21-letnią studentkę na rok więzienia za opublikowanie sarkastyczno-pogardliwego wpisu na Twitterze.
S

Sędziowie uznali, że komentarz, który Cassandra Vera napisała na swoim profilu, spełnia znamiona „gloryfikowania terroryzmu”. Vera twierdzi, że chciała jedynie skrytykować konserwatywny rząd za projekt ustawy ograniczającej spontaniczne demonstracje.

Cassandra Vera, studentka historii, o poglądach mocno lewicowych, zasłynęła już wcześniej ostrymi wpisami na Twitterze, w tym o dyktaturze generała Franco. Admirał Luis Carrero Blanco – „bohater” jej feralnego wpisu – był prawą ręką gen. Franco. Zginął w 1973 r. w zamachu przeprowadzonym przez organizację terrorystyczną ETA, walczącą o suwerenność Kraju Basków. Bomba, którą ETA wysadziła opancerzone auto z jadącym na poranną mszę admirałem, miała taką siłę, że pojazd wyrzuciło na wysokość kilku pięter. Przypominając o tym, Vera napisała, że „Kissinger [szef dyplomacji USA] podarował Blancowi kawałeczek Księżyca, a ETA opłaciła mu tam podróż”. Sędziowie uznali, że kwalifikuje się to jako „gloryfikacja terroryzmu” – zgodnie z ustawą z 2000 r., która penalizowała wyszydzanie ofiar terroru i pochwałę terrorystów. Uchwalona z myślą o Kraju Basków – gdzie, bywało, otwarcie traktowano ETA jak bohaterów – ustawa została zaostrzona kilka lat później, gdy Hiszpania stała się celem terrorystów z Al-Kaidy (w 2004 r. w serii zamachów w Madrycie zginęło prawie 200 ludzi, a 1800 zostało rannych). Dotąd w Hiszpanii miało miejsce ponad 70 postępowań na podstawie tej ustawy – głównie przeciw osobom, które na portalach społecznościowych wyrażały się pogardliwie o ofiarach terroru. ©℗

​Na podst. NZZ

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]