Reklama

Ładowanie...

Do Boga można dojechać

24.04.2016
Czyta się kilka minut
– Widzisz boczną dróżkę i zakaz wjazdu? – kieruje przez telefon o. Tomasz Maniura. – To właśnie tam trzeba wjechać.
O. Tomasz Maniura na przełęczy San Bernardino w Alpach, 2011 r. Fot. Archiwum Stowarzyszenia Niniwa
W

W Kokotku cisza, jakiej dawno nie było. Wczoraj odjechali ostatni goście. Dzisiaj mieszkający tu oblaci mają chwilę na uporządkowanie własnych spraw, skupienie, odpoczynek.

– Kawałek drogi przejechałeś, co? – o. Tomasz od razu skraca dystans. Uczestnicy wypraw rowerowych, które od lat organizuje, nazwą to „poluzowaną śrubką nie tylko w rowerze”.

Dom

W jego głosie pobrzmiewa śląski akcent. W końcu Maniura jest stąd – z niedalekiego Lublińca pod Częstochową. Prowadzi ośrodek formacyjny dla młodzieży Niniwa w Kokotku. To urokliwe miejsce niemal w środku lasu, choć przy dużej, ruchliwej trasie. O. Maniura zaprasza do obszernego pokoju, sadza przy stole.

– Na początku zamieszkaliśmy tu we dwóch z kolegą zakonnikiem. Dzisiaj oblatów jest pięciu – opowiada. – Tu jeszcze parę lat temu było mrowisko, a okna w piwnicy były zabite dechami.

...

15163

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]