Reklama

Dlaczego górnicy giną?

Dlaczego górnicy giną?

05.05.2007
Czyta się kilka minut
W minionym tygodniu Wyższy Urząd Górniczy opublikował doroczny raport na temat wypadków i stanu bezpieczeństwa w polskim górnictwie - tak węgla kamiennego, jak brunatnego, a także górnictwa skalnego, miedziowego, rud metali nieżelaznych i soli. Z raportu jednoznacznie wynika, że największe dramaty rozgrywają się w kopalniach węgla kamiennego.
R

Raportu oczekiwano z niecierpliwością, licząc, że przyniesie wytłumaczenie tego, co się stało w górnictwie w 2006 r. - gwałtownie wzrosła liczba zabitych, szczególnie w górnictwie węgla kamiennego, gdzie doliczono się cztery razy więcej ofiar niż w roku 2004 (wtedy zginęło 10 górników, w 2006 r. - blisko 50). Wedle raportu, w górnictwie węgla kamiennego w 2006 r. pogorszyły się warunki środowiska pracy, stale wzrasta poziom ryzyka przy wykonywaniu robót, starzeją się kadry, czyli górnicy i pracownicy na stanowiskach wymagających szczególnych kwalifikacji i umiejętności (co jednak ważne, 3 tys. młodzieży uczącej się w szkołach górniczych ma gwarancję zatrudnienia).

Stan zagrożenia

Górników najczęściej gubią rutyna i lekceważenie zagrożenia. By ocenić niebezpieczeństwo, w kopalniach węgla kamiennego stosuje się kilka wskaźników...

9652

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]