Reklama

Ładowanie...

Der ganze Weg

Der ganze Weg

20.03.2012
Czyta się kilka minut
Kristin Berget (Norwegia)
K

Kristin Berget urodziła się na wsi w południowej Norwegii w 1975 r. Zadebiutowała w roku 2007 książką poetycką „Loosing Louise”, którą krytycy przyjęli niezwykle ciepło, a czytelnicy wykupili dwutysięczny nakład w niecały miesiąc. Wiersze Berget drukowane były po polsku w czasopismach „Portret” i „Rita Baum”, zaś sama poetka była gościem 5. Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu.

„Der ganze Weg” to książka o płci będącej symbolem czasem widocznego, czasem ukrytego pożądania, przyzwyczajenia, przynależności i obcości. To opowieść o tym, jak bardzo mylny to symbol i jak słabo rozumiemy naszą mowę. Język nas oszukuje, mówi Berget, i sama oszukuje swój język ojczysty.

Poetka używa tej z dwóch form pisanego norweskiego, która ma swe źródło w duńskim, czyli w mowie najeźdźców, wrogów i panów. To nie przodkowie norweskiej poetki – w większości rybacy i rolnicy, prości ludzie – stworzyli język, w którym ona wypowie lekkie zdania o ciężkich rzeczach. To najeźdźca, z wielką, „męską” literaturą narodową w bagażu, pozostawił narzędzia, którymi Berget opowiada o szeptach i krzykach kobiet kochających kobiety. To język-więzienie, z którego tylko wyobraźnia i pragnienie potrafią człowieka wyzwolić.

Książka „Der ganze Weg” poprowadzi do wielkich miast: do Paryża, Berlina i Warszawy, oraz do lasów zamieszkanych przez drapieżniki. Wiersze, których patronkami są św. Katarzyna z Aleksandrii i dziewica Maria, penetrują związki między winą a przywiązaniem, między wstydem a marzeniem. 

JUSTYNA CZECHOWSKA (ur. 1979) jest tłumaczką ze szwedzkiego i norweskiego, badaczką polskiej literatury emigracyjnej oraz literatury imigracyjnej w Szwecji, współtwórczynią Fundacji na Rzecz Badań Literackich.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]