Reklama

Demokracja, prawo i religia

Demokracja, prawo i religia

01.05.2005
Czyta się kilka minut
Jeśli nawet świecka kultura ścisłej racjonalności, której tak wymowny obraz przedstawił pan Habermas, dominuje nadal i uważa się za wiążącą, to przecież chrześcijańskie rozumienie rzeczywistości było i pozostaje skuteczną siłą. Faktem jest także, że świecka racjonalność, chociaż przenika nasz uformowany na Zachodzie rozum, nie pojmuje każdego ratio i jako racjonalność właśnie natrafia na ograniczenia.
-

---ramka 350224|prawo|1---W przypieszonym rytmie historycznych procesów, w których uczestniczymy, występują - jak sądzę - przede wszystkim dwa czynniki, będące oznakami rozwoju dokonującego się wcześniej w powolnym tempie. Jednym z nich jest powstanie społeczeństwa globalnego, w którym poszczególne polityczne, gospodarcze i kulturowe siły zdane są w coraz większym stopniu wzajemnie na siebie, stykając się i przenikając jedna drugą w rozmaitych obszarach ich życia. Drugim jest rozwój ludzkich możliwości, poczynając od mocy działania i niszczenia, która dalece wykracza ponad dotychczasowe nawyki i narzuca kwestię prawnej i moralnej kontroli władzy. Pytaniem wielce natarczywym jest więc to, jakim sposobem spotykające się kultury mogą odnaleźć etyczne podstawy, które skierowałyby ich współistnienie na właściwą drogę i pozwoliły nadać wspólną, prawnie odpowiedzialną postać...

23223

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]