Dekalog osądzony

Sąd Najwyższy USA postanowił, że pomniki służące celom wyłącznie religijnym nie powinny być umieszczane w miejscach publicznych.

10.07.2005

Czyta się kilka minut

Sąd rozpatrywał przypadki dwóch rzeźb przedstawiających tablice Dekalogu - w stanach Kentucky i Texas. W Texasie chodziło o prawie dwumetrowy pomnik ustawiony przed ponad czterdziestu laty w parku wokół stanowego Kapitolu. Stosunkiem głosów pięć do czterech Sąd uznał, że w tym przypadku nie ma mowy o naruszeniu prawa, bowiem pomnik znalazł się wśród szesnastu innych monumentów. Włączenie Dziesięciu Przykazań do grupy wspomnianych rzeźb ma podwójne znaczenie: religijne, ale i historyczne - dowodził sędzia William Rehnquist.

W przypadku monumentów z dwóch sal sądowych w Kentucky zapadło inne orzeczenie: tablice należy usunąć, bo złamano pierwszą poprawkę do Konstytucji, uchwaloną przez Kongres w sierpniu 1789 roku. Fragment poprawki głosi, że “żadna ustawa Kongresu nie może wprowadzić religii ani zabronić swobodnego jej praktykowania". Powołując się na ów zapis, Sąd stwierdził, że w Kentucky naruszono gwarancję rozdziału państwa i Kościoła. Jednocześnie zastrzegł, że w przyszłości każdą podobną sprawę należy rozstrzygać indywidualnie, tzn. stwierdzić, czy monument ma charakter wyłącznie religijny, czy może odwołuje się też do historii systemu sprawiedliwości. Tym samym Sąd odrzucił postulat usunięcia pomników Dekalogu z wszystkich miejsc publicznych.

Tymczasem w sierpniu 2004 r., według ankiety na temat religii i życia publicznego, 70 proc. Amerykanów uznało umieszczanie Dekalogu w miejscach publicznych za poprawne i właściwe, ponieważ Dziesięć Przykazań symbolizuje ich zdaniem ogólnie przyjęte wartości. Obrońcy monumentów - m.in. administracja prezydenta Busha - argumentują, że Dekalog miał ogromny wpływ na amerykańskie prawodawstwo i należy go traktować przede wszystkim jako historyczną normę prawną. Przeciwnicy twierdzą, że umieszczanie w miejscach publicznych tablic z Przykazaniami stanowi przejaw bezprawnego propagowania religii.

Chrześcijańskie organizacje już zapowiedziały kampanię stawiania nowych pomników odwołujących się do religii. W przyszłym roku mają ich wznieść ponad sto. Szacuje się, że w USA są cztery tysiące pomników Dziesięciu Przykazań. Ze względu na nieklarowną decyzję Sądu Najwyższego prawnicy spodziewają się zatem następnych procesów.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 28/2005