Reklama

Dekalog osądzony

Dekalog osądzony

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Sąd Najwyższy USA postanowił, że pomniki służące celom wyłącznie religijnym nie powinny być umieszczane w miejscach publicznych.
S

Sąd rozpatrywał przypadki dwóch rzeźb przedstawiających tablice Dekalogu - w stanach Kentucky i Texas. W Texasie chodziło o prawie dwumetrowy pomnik ustawiony przed ponad czterdziestu laty w parku wokół stanowego Kapitolu. Stosunkiem głosów pięć do czterech Sąd uznał, że w tym przypadku nie ma mowy o naruszeniu prawa, bowiem pomnik znalazł się wśród szesnastu innych monumentów. Włączenie Dziesięciu Przykazań do grupy wspomnianych rzeźb ma podwójne znaczenie: religijne, ale i historyczne - dowodził sędzia William Rehnquist.

W przypadku monumentów z dwóch sal sądowych w Kentucky zapadło inne orzeczenie: tablice należy usunąć, bo złamano pierwszą poprawkę do Konstytucji, uchwaloną przez Kongres w sierpniu 1789 roku. Fragment poprawki głosi, że “żadna ustawa Kongresu nie może wprowadzić religii ani zabronić swobodnego jej praktykowania". Powołując się na ów zapis...

2336

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]