Reklama

Ładowanie...

Dave Brubeck: "For All Time"

18.07.2004
Czyta się kilka minut
Wydanie przez Columbię pięciopłytowego boksu z muzyką kwartetu Brubecka jest na pewno strzałem w dziesiątkę. Te pochodzące sprzed ponad 40 lat nagrania nie tylko przypominają postać legendarnego (i wciąż żyjącego!) artysty, ale też stanowią ofertę dla szerokiego kręgu odbiorców, poszukującego w jazzie urokliwych melodii, elegancji i klasy.
Z

Zestaw daje bardzo dobry wgląd w sztukę Brubecka, zaś słowo “time" w tytule całej serii, i każdej z płyt z osobna (“Time Out", “Countdown: Time In Outer Space", “Time Further Out", “Time Changes", “Time In"), akcentuje fakt eksperymentowania kompozytora z metrum. Brubeck był rzeczywiście prekursorem, jeśli chodzi o wprowadzanie do jazzu metrów nieparzystych i kombinacji metrycznych; do momentu pojawienia się słynnego “Take Five" (napisanego notabene przez Paula Desmonda - wieloletniego członka Kwartetu), nikt - może z wyjątkiem Maxa Roacha - nie odważył się grać na “więcej" niż 4/4. Zaawansowana metryka utworów (5/4, 7/4, 9/8, 11/4) nie miała jednak żadnego wpływu na inne elementy (melodykę, harmonię), zatem język kompozytorski Brubecka pozostawał w zasadzie eklektyczny. Co więcej, cały “time’owy" kierunek okazał się właściwie drogą donikąd; muzycy pokolenia free w ogóle...

1921

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]