Reklama

Czytelnik do potęgi drugiej

Czytelnik do potęgi drugiej

14.05.2017
Czyta się kilka minut
Ileż to razy pod recenzją wydanej u nas książki obcojęzycznego pisarza znajdziemy, owszem, informacje o wydawcy, nie znajdziemy natomiast nazwiska tłumacza! Jakby chodziło o anonimową usługę rzemieślniczą.
T

Tymczasem przekład to nie tylko szlachetne rzemiosło, ale i współtworzenie dzieła w nowym języku, a jego rola może być nadspodziewanie wielka. O podstawowych kwestiach związanych z przekładem traktuje ta niewielka, ale niezwykle gęsta książeczka, powstała z inicjatywy twórczyń Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury. Małgorzata Łukasiewicz, świetna tłumaczka dzieł Roberta Walsera, Hermanna Hessego, Hansa Georga Gadamera i W.G. Sebalda, a także „Niewczesnych rozważań” i „Radosnej wiedzy” Friedricha Nietzschego, librett wagnerowskich i wielu innych książek, w pięciu szkicach odpowiada na pytania dotyczące swojej profesji, rozważa jej dylematy i paradoksy. Czyni to z wielką precyzją i zarazem eseistyczną lekkością – dla miłośnika literatury ta lektura to czysta przyjemność i spory przy tym pożytek!
Po co właściwie tłumaczymy obce książki? Czy tylko po to, by służyć tym, którzy...

3463

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]