Reklama

Czysta rasa, brudna krew

Czysta rasa, brudna krew

15.08.2015
Czyta się kilka minut
„Czysta rasa, biała rasa!” – krzyczał. Lekarz powiedział: „Wynik jest pozytywny”.
Fot. Łukasz Głowala / FORUM
W

W Elblągu końca lat 90. czas leciał powoli. Chłopaki siedzieli na ławkach, w piwnicach bloków wyciskali sztangi. Kumpel kupił poloneza, to się jeździło. Piwo postawił, to się wypiło. Praca była tylko w usługach, na budowie albo na bramce w dyskotece. Głównie było bezrobocie.

Julek, rocznik ’83, kursował między ławką a piwnicą. Skończył ogólniak, ale wolał życie uliczne: więcej go nauczyło niż szkoła. Znali go tu i tam. Czasem popchnęli: „Te, chudy, skocz po fajki...”. Ale jak podrósł, to zdobył szacunek. Coraz więcej pakował, mięśnie miał małe, ale mocne. Jak Olimpia grała u siebie, maszerował w pierwszym rzędzie. Nieraz dostał pałą od policjantów, ale czachę miał twardą jak kamień.

Tamte czasy wspomina dziś ze wzruszeniem. Pracy może nie było, ale były potrzeby. Np. nowa wieża albo komórka marki Nokia. Przechodzili chłopaki obok wystawy i wzdychali. Któregoś dnia jeden...

7844

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]