Reklama

Ładowanie...

Czy to już "wojna gigantów"

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Prawdziwe wybory odbywają się w Rosji właśnie teraz. Głosowanie w grudniu br. (wybory parlamentarne) i w marcu 2004 r. (prezydenckie) będzie tylko symbolicznym zatwierdzeniem wyników walki, jaka dziś toczy się na politycznym Olimpie.
A

Aresztowanie szefa największego koncernu naftowego Jukos, Michaiła Chodorkowskiego pod zarzutem machinacji finansowych, wstrząsnęło światem biznesu. I tak zawsze ostrożni na rosyjskim rynku zagraniczni inwestorzy stali się jeszcze ostrożniejsi, a w efekcie ceny akcji rosyjskich firm spadły na łeb na szyję.

Skąd to nagłe zamiłowanie Prokuratury Generalnej do ścigania przestępstw podatkowych? Przyczyn można szukać w polityce. Po planowanej fuzji z amerykańskim Exxonem i Chevronem, Jukos stałby się samodzielnym mocnym graczem w rozgrywce o władzę w Rosji. Już dziś, finansując kampanię partii niezwiązanych z Kremlem, naraził się na niezadowolenie wierchuszki. Być może obawy o wzmocnienie i tak silnego lobbingu Jukosu w Dumie, stały się jedną z przyczyn aresztowania Chodorkowskiego. A w perspektywie mamy wybory prezydenckie (nie chodzi o marcowe głosowanie, które...

2143

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]