Reklama

Człowiek, który stworzył siebie

25.04.2016
Czyta się kilka minut
Niezwykła książka o niezwykłej postaci. Nie tyle biografia, ile sprawozdanie z wieloletnich prób odtworzenia losów i osobowości człowieka żonglującego kolejnymi maskami. Książka o tajemnicy.
W

W bibliotecznych katalogach znajdziemy dwie książki Henryka Krzeczkowskiego (1921-86): wydany za jego życia przez Znak zbiór szkiców „Po namyśle” i pośmiertny tom „Proste prawdy”. Są jeszcze emigracyjne i drugoobiegowe broszury oraz wiele prac translatorskich i redakcyjnych, w tym sławna antologia „Poeci języka angielskiego”. Wśród przekładów – lektury obowiązkowe inteligenta, czyli „Złota gałąź” Frazera i „Mity greckie” Gravesa, a także „Podróż włoska” Goethego. W dziennikach z lat PRL-u nazwisko Krzeczkowskiego napotkamy wielokrotnie: u Anny Kowalskiej, Stefana Kisielewskiego, Zygmunta Mycielskiego, Jarosława Iwaszkiewicza. W „Prostych prawdach” znalazły się wspomnienia autorstwa Pawła Hertza, Zygmunta Kubiaka, Bohdana Pocieja, Marcina Króla, Krzysztofa Mętraka, a także Aleksandra Halla, Tomasza Wołka i Marka Jurka. Wyłania się sylwetka człowieka fascynującego, mocno oddziałującego...

2929

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]