Reklama

Czego Papież nie powiedział

18.06.2007
Czyta się kilka minut
Najpierw grupa katolickich demokratów z Izby Reprezentantów USA skrytykowała uwagi Benedykta XVI na temat meksykańskich polityków, którzy niedawno poparli legalizację aborcji. W odpowiedzi amerykańscy biskupi skrytykowali demokratów. Zrobiło się tak gorąco, że interweniował watykański sekretarz stanu.
-

---ramka 519641|prawo|1---9 maja 2007 r., podczas papieskiego lotu do Brazylii, na pokładzie samolotu dziennikarze zapytali Benedykta XVI, czy byłby za ekskomuniką meksykańskich polityków-katolików, którzy poparli legalizację aborcji. Papież odpowiedział pozytywnie, podkreślając, że sankcję przewiduje prawo kanoniczne: "O ekskomunice mówi Kodeks Prawa Kanonicznego. Taka śmierć niewinnej istoty, nienarodzonego dziecka, jest niewyobrażalna. To nie jest rzecz dowolna i Kościół wyraża szacunek dla życia i dla jednostek od pierwszej chwili poczęcia" - powiedział Benedykt XVI.

Jeszcze tego samego dnia ks. Frederico Lombardi, rzecznik prasowy Watykanu, wyjaśnił, że zarówno biskupi Meksyku, jak i Papież, nie ekskomunikowali polityków z tego kraju. Ale - dodał - "legalizacja aborcji nie da się pogodzić z udziałem w Eucharystii". Gdy dziennikarze zapytali go, czy...

6727

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]