Reklama

Czego brakuje chrześcijaninowi?

Czego brakuje chrześcijaninowi?

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Teologia głosząca wyższość dziewictwa nad małżeństwem odwołuje się do ważnego pojęcia konsekracji. Za wyższy od małżeństwa uważa się nie po prostu stan kawalerski lub panieństwo, lecz dziewictwo konsekrowane. Konsekracja oznacza oddzielenie rzeczy lub osoby od sfery profanum i przeznaczenie do sfery sacrum, całkowite poświęcenie Bogu. Problem w tym, że w chrześcijaństwie istnieje jedna pełna konsekracja - chrzest.
M

Mówi się często w Kościele, że celibat - w przeciwieństwie do małżeństwa - jest życiem odniesionym bezpośrednio i całkowicie do Boga. Jak pisze Jan Paweł II: “życie konsekrowane nie polega jedynie na naśladowaniu Chrystusa całym sercem, na miłowaniu Go bardziej niż ojca i matkę, bardziej niż syna i córkę (por. Mt 10,37) - tego bowiem wymaga się od każdego ucznia; polega natomiast na przeżywaniu i wyrażaniu swej konsekracji przez poddanie Chrystusowi całej egzystencji, które upodabnia do Niego, i przez totalny wysiłek, który zapowiada - na miarę osiągalną w doczesności i zgodnie z różnymi charyzmatami - eschatologiczną doskonałość" (“Vita consecrata", 16). W następnym punkcie adhortacji ten “totalny wysiłek" przyrównany jest do “prawdziwej ofiary całopalnej".

Chrzest wystarcza

Tymczasem charakterystyczne cechy przypisywane w...

9993

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]