Reklama

Ładowanie...

Czego brakuje chrześcijaninowi?

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Teologia głosząca wyższość dziewictwa nad małżeństwem odwołuje się do ważnego pojęcia konsekracji. Za wyższy od małżeństwa uważa się nie po prostu stan kawalerski lub panieństwo, lecz dziewictwo konsekrowane. Konsekracja oznacza oddzielenie rzeczy lub osoby od sfery profanum i przeznaczenie do sfery sacrum, całkowite poświęcenie Bogu. Problem w tym, że w chrześcijaństwie istnieje jedna pełna konsekracja - chrzest.
M

Mówi się często w Kościele, że celibat - w przeciwieństwie do małżeństwa - jest życiem odniesionym bezpośrednio i całkowicie do Boga. Jak pisze Jan Paweł II: “życie konsekrowane nie polega jedynie na naśladowaniu Chrystusa całym sercem, na miłowaniu Go bardziej niż ojca i matkę, bardziej niż syna i córkę (por. Mt 10,37) - tego bowiem wymaga się od każdego ucznia; polega natomiast na przeżywaniu i wyrażaniu swej konsekracji przez poddanie Chrystusowi całej egzystencji, które upodabnia do Niego, i przez totalny wysiłek, który zapowiada - na miarę osiągalną w doczesności i zgodnie z różnymi charyzmatami - eschatologiczną doskonałość" (“Vita consecrata", 16). W następnym punkcie adhortacji ten “totalny wysiłek" przyrównany jest do “prawdziwej ofiary całopalnej".

Chrzest wystarcza

Tymczasem charakterystyczne cechy przypisywane w...

9993

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]