Reklama

Czas na korektę

Czas na korektę

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Obecna dyskusja wokół działań rządu i prezydenta na arenie międzynarodowej nie dotyczy w gruncie rzeczy polityki zagranicznej, ale wewnętrznej: sprawy międzynarodowe używane są w niej tylko jako narzędzie w sporze o ocenę polityki Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Oczywiście: polska polityka potrzebuje zmian, jednak nie takich, jakich chcieliby zwolennicy bądź przeciwnicy PiS.
Z

Z jednej strony mamy podszyte niezdrowymi emocjami wyczekiwanie, która jeszcze instytucja międzynarodowa lub polityk potępi nas za "odchodzenie od europejskiego wzorca demokracji, praw człowieka i rozumienia integracji". Z drugiej, widoczny jest narastający syndrom "oblężonej twierdzy", każący bronić działań, o których najlepiej byłoby jak najszybciej zapomnieć. Zarazem po obu stronach widoczna jest łatwość w ferowaniu ocen i w zarzucaniu przeciwnikowi działania na szkodę Polski.

W ten oto sposób okazuje się, że niemal wszystko, co działo się w polskiej polityce zagranicznej przed zeszłorocznymi wyborami, było dobre lub - dla odmiany - że dopiero ostatnie miesiące przyniosły przełamanie tendencji spadkowej.

Lepiej czy gorzej?

Tymczasem - pomijając warstwę retoryczną i ponadprzeciętną emocjonalność zachowań...

12257

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]