Reklama

Ćwiczenia z języka

Ćwiczenia z języka

08.06.2015
Czyta się kilka minut
Słyszymy właśnie, że będzie lepiej. Od sierpnia. To się okaże. Przepowiadanie przyszłości jest obarczone ryzykiem, takim mianowicie, że w sierpniu może być zarówno lepiej, jak i gorzej.
H

Historia wieszczbiarstwa uczy nas, że jest to branża trudna i niewdzięczna. Z byciem „lepiej” związane jest słowo „nadzieja” i, ogólnie rzecz biorąc, oba te słowa są cacane.
Nie w tym rzecz, by tu i teraz mówić o tym, co będzie, ale jak jest. A jest tak oto, że słów „dobrze” oraz „lepiej” w opisie teraźniejszości nie tolerujemy w ogóle, w opisach przyszłości zaś średnio. By oświetlić tę pesymistyczną opinię, weźmy przykład najprostszy – oto widzimy kolegę, który wysiada z mercedesa. Jest to osobnik dawno niewidziany, a gdy zaniepokojeni patrzymy nań z oddali, wydaje się nam, że jest to akurat kocur szalenie tłusty. Rzecz jasna witamy się z nim tradycyjnym i absolutnie jednoznacznym zwrotem: „Co słychać?”. Jednoznacznym dlatego, że oczekujemy relacji jednoznacznie pesymistycznej. Zadając to pytanie wiemy, że jest źle, ale doprawdy chcielibyśmy posłuchać, jak bardzo. Najlepiej,...

3876

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]