Reklama

Ćwiczenia z języka

Ćwiczenia z języka

08.06.2015
Czyta się kilka minut
Słyszymy właśnie, że będzie lepiej. Od sierpnia. To się okaże. Przepowiadanie przyszłości jest obarczone ryzykiem, takim mianowicie, że w sierpniu może być zarówno lepiej, jak i gorzej.
H

Historia wieszczbiarstwa uczy nas, że jest to branża trudna i niewdzięczna. Z byciem „lepiej” związane jest słowo „nadzieja” i, ogólnie rzecz biorąc, oba te słowa są cacane.
Nie w tym rzecz, by tu i teraz mówić o tym, co będzie, ale jak jest. A jest tak oto, że słów „dobrze” oraz „lepiej” w opisie teraźniejszości nie tolerujemy w ogóle, w opisach przyszłości zaś średnio. By oświetlić tę pesymistyczną opinię, weźmy przykład najprostszy – oto widzimy kolegę, który wysiada z mercedesa. Jest to osobnik dawno niewidziany, a gdy zaniepokojeni patrzymy nań z oddali, wydaje się nam, że jest to akurat kocur szalenie tłusty. Rzecz jasna witamy się z nim tradycyjnym i absolutnie jednoznacznym zwrotem: „Co słychać?”. Jednoznacznym dlatego, że oczekujemy relacji jednoznacznie pesymistycznej. Zadając to pytanie wiemy, że jest źle, ale doprawdy chcielibyśmy posłuchać, jak bardzo. Najlepiej,...

3876

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]