Reklama

Cudza żona

Cudza żona

13.04.2003
Czyta się kilka minut
P

Pierwszy zbiór nauk zawartych w Księdze Przysłów (rozdziały 1-9) opisuje dwie przeciwstawione sobie postaci kobiece. Jedną jest „cudza żona”, przed którą młodego mężczyznę, adresata Księgi, ostrzega się jak przed największym niebezpieczeństwem. Drugą - Mądrość, której nauk powinien słuchać i wskazania realizować.

Obcą kobietę przedstawia się w czterech naukach (2, 16-20; 5, 1-23; 6, 20-35; 7, 127), gdzie jej obraz przybiera coraz wyraźniejsze kontury. Na początku dowiadujemy się, że „porzuca [ona] towarzysza młodości i zapomina o przymierzu ze swym Bogiem” (Prz 2, 17). Jest niewierna zarówno w relacjach z ludźmi, jak Bogiem. Kolejne słowa opisu nie szczędzą jeszcze surowszych ocen: „Wargi cudzej [żony] ociekają bowiem miodem, a podniebienie jej gładsze jest niż oliwa, ale w końcu staje się gorzkie jak piołun i ostre jak miecz obosieczny” (5, 3n). Dlatego należy „omijać ją z...

3649

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]