Reklama

Coś naprawdę niezwykłego

Coś naprawdę niezwykłego

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Film Pasja amerykańskiego aktora i reżysera Mela Gibsona powinni obejrzeć wszyscy kapłani świata - powiedział prefekt Kongregacji ds. duchowieństwa kard. Dario Castrillón Hoyos. W wywiadzie dla włoskiego dziennika La Stampa kolumbijski kardynał kurialny oświadczył, że film jest triumfem sztuki i wiary, który zbliży ludzi do Boga. Jednocześnie odrzucił zarzuty, że Pasja jest antysemicka.
M

Mel Gibson, który wcześniej wyreżyserował nagrodzony pięcioma Oskarami “Braveheart", postanowił przedstawić ostatnie dwanaście godzin życia Jezusa. Przedsięwzięcie sfinansował z własnej kieszeni. Film skrytykowała m.in. żydowska Liga przeciw Zniesławieniom i Centrum im. Wiesenthala, zarzucając reżyserowi podsycanie antysemityzmu i przedstawianie Żydów jako “krwawych bogobójców". W publicznym oświadczeniu aktor ripostował: “Antysemityzm jest sprzeczny nie tylko z moimi osobistymi przekonaniami, ale także z głównym przesłaniem filmu. »Pasja« ma za zadanie inspirować, a nie znieważać". Zaś rzecznik firmy producenckiej Gibsona tłumaczył: “W filmie są niektórzy (Żydzi), sympatyzujący z Chrystusem i inni, którzy otwarcie chcą Jego śmierci. I jest to całkowicie zgodne z Pismem Świętym. Nie można pomijać faktu, że byli wówczas Żydzi, którzy chcieli zabić Jezusa". Smaczku sprawie...

4076

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]