Reklama

Ładowanie...

Coś naprawdę niezwykłego

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Film Pasja amerykańskiego aktora i reżysera Mela Gibsona powinni obejrzeć wszyscy kapłani świata - powiedział prefekt Kongregacji ds. duchowieństwa kard. Dario Castrillón Hoyos. W wywiadzie dla włoskiego dziennika La Stampa kolumbijski kardynał kurialny oświadczył, że film jest triumfem sztuki i wiary, który zbliży ludzi do Boga. Jednocześnie odrzucił zarzuty, że Pasja jest antysemicka.
M

Mel Gibson, który wcześniej wyreżyserował nagrodzony pięcioma Oskarami “Braveheart", postanowił przedstawić ostatnie dwanaście godzin życia Jezusa. Przedsięwzięcie sfinansował z własnej kieszeni. Film skrytykowała m.in. żydowska Liga przeciw Zniesławieniom i Centrum im. Wiesenthala, zarzucając reżyserowi podsycanie antysemityzmu i przedstawianie Żydów jako “krwawych bogobójców". W publicznym oświadczeniu aktor ripostował: “Antysemityzm jest sprzeczny nie tylko z moimi osobistymi przekonaniami, ale także z głównym przesłaniem filmu. »Pasja« ma za zadanie inspirować, a nie znieważać". Zaś rzecznik firmy producenckiej Gibsona tłumaczył: “W filmie są niektórzy (Żydzi), sympatyzujący z Chrystusem i inni, którzy otwarcie chcą Jego śmierci. I jest to całkowicie zgodne z Pismem Świętym. Nie można pomijać faktu, że byli wówczas Żydzi, którzy chcieli zabić Jezusa". Smaczku sprawie...

4076

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]