Reklama

Córka Abrahama

Córka Abrahama

21.08.2006
Czyta się kilka minut
Kolejna uzdrowiona przez Jezusa kobieta, którą poznajemy jedynie dzięki relacji Łukasza Ewangelisty, była chora od osiemnastu lat. Podobnie jak wiele kobiet z Ewangelii, pozostaje bezimienna. Tym razem jednak okoliczności uzdrowienia są specyficzne - dokonało się ono w szabat.
Ł

Łukasz opisuje szereg takich wydarzeń i nigdy nie poznajemy imienia osoby uzdrowionej, niezależnie od tego, czy jest to kobieta, czy mężczyzna (por. Łk 13, 10-17 z 4, 31-37 i 14, 1-6; także opisując uzdrowienie ślepca pod Jerychem, Łukasz pomija wymienione przez Marka imię: por. Łk 18, 35-43 z Mk 10, 46-52). Perykopa o uzdrowieniu pochylonej kobiety jest też podobna do wcześniejszej o uzdrowieniu kobiety chorej na krwotok: w obu Jezus jest przedstawiony jako pobożny Żyd. Wcześniej wspomniane zostały frędzle Jego płaszcza (Łk 8, 44), teraz mowa jest o tym, że Jezus naucza w synagodze jak rabbi: "W szabat nauczał w jednej synagodze" (Łk 13, 10). Ta krótka wzmianka każe odczytywać następującą po niej perykopę jako opis sporu wewnątrz judaizmu o rozumienie przykazania dotyczącego świętowania szabatu. Najwyraźniej występujący przeciw Jezusowi przełożony synagogi reprezentuje inną...

5113

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]