Reklama

Co z tą Rosją?

Co z tą Rosją?

16.01.2006
Czyta się kilka minut
Coraz częstsze posługiwanie się przez Rosję surowcami energetycznymi jako środkiem nacisku pokazuje, że Kreml jest zdeterminowany, by odzyskać utracone wpływy na obszarze byłego ZSRR i Europy Środkowej oraz odgrywać ważną rolę w całej Europie. Dla Rosji idealna byłaby sytuacja, w której rozwój wewnętrzny i zewnętrzny UE byłby niemożliwy bez porozumienia z nią. Jak na to odpowiedzieć?.
N

Najbliższe dwa lata - i zarazem ostatnie dwa lata prezydentury Putina - będą zapewne obfitować w dalsze bezkompromisowe działania Kremla. Nowy polski prezydent i rząd będą się z tym nieraz musieli zmierzyć. Dotąd polską politykę zagraniczną charakteryzowało reagowanie na wydarzenia inspirowane w jakimś stopniu przez Moskwę. Polityka wschodnia realizowała się niejako w cieniu Moskwy, bez podejmowania bezpośrednich działań wobec niej mających kształtować długofalową politykę.

Pozorne działania, mizerny efekt

Za prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego styl tej polityki został nazwany przez jego oponentów "polityką asymetrii": częstsze były wizyty w Moskwie polskiego prezydenta niż rosyjskiego w Warszawie. Przy czym wizyty prezydenta Kwaśniewskiego nie były wcale przejawem wzmożonej aktywności Polski wobec Rosji. Brakowało choćby...

11343

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]