Reklama

Cnoty prywatne: przyzwoitość

Cnoty prywatne: przyzwoitość

07.04.2006
Czyta się kilka minut
Cnota przyzwoitości polega na przestrzeganiu niepisanych reguł, jakie obowiązują w stosunkach między ludźmi. Ponieważ są to reguły niepisane oraz historycznie zmienne, a także zależne od kultury i środowiska społecznego, więc każdy z nas musi sam je sobie wyznaczać.
M

Musimy sami nauczyć się odróżniać, co w naszym zachowaniu świadczy o przyzwoitości, a co nie. Na szczęście istnieje zastany system obyczajów i tradycja zachowań indywidualnych, więc najczęściej czerpiemy z tych źródeł i nie musimy za każdym razem od nowa zastanawiać się, jakie zachowanie jest zgodne z cnotą przyzwoitości.

A jednak to właśnie cnota przyzwoitości została najsilniej podważona w ostatnich dziesięcioleciach. Wynika to z co najmniej dwu przyczyn. Po pierwsze, stała tendencja do poszerzania granic wolności powoduje czasem, że przesuwamy je poza bariery wyznaczone przez cnotę przyzwoitości, a po drugie, razem z urbanizacją i upadkiem wspólnot lokalnych wymykamy się coraz częściej kontroli społecznej, która jednak ograniczała nasze nieumiarkowane zapędy, nawet jeżeli działo się to bez jasnego uświadamiania sobie przez nas tego faktu.

...

3945

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]