Reklama

Ładowanie...

Cierpienie sprawiedliwej

23.03.2003
Czyta się kilka minut
K

Księga Joba, jedna z najpiękniejszych w Biblii, a zarazem stawiająca najtrudniejsze pytania - o cierpienie sprawiedliwego, jest zbiorem dialogów prowadzonych przez dotkniętego nieszczęściami. Najpierw z trzema przyjaciółmi, potem z młodzieńcem Elihu, następnie z Bogiem. W tych rozmowach i sporach nie uczestniczy żadna kobieta. Dialogiczna, zasadnicza część Księgi wzięta jest w kompozycyjną klamrę: krótkiego prologu i epilogu. Szatan prowadzi spór z Bogiem o to, czy Job ugnie się pod ciężarem cierpienia i, zamiast błogosławić, będzie złorzeczył Bogu. O kunszcie literackim Księgi świadczy stosowany konsekwentnie rdzeń hebrajski brk, który może oznaczać zarówno „błogosławić”, jak „złorzeczyć”.

W prologu i epilogu pojawiają się kobiety. Dowiadujemy się, że Job miał „siedmiu synów i trzy córki” (Job 1, 2). Nie poznaje-my ich imion. Gdy na Joba, „męża nieskazitelnego, prawego,...

4573

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]