Reklama

Cienie

Cienie

30.01.2016
Czyta się kilka minut
Dopiero wczesny ranek, a powietrze zaczyna falować gorącem. Nad Avenue Yennenga powoli unosi się kurz.
Fot. Grażyna Makara
Paweł Reszka / Fot. Grażyna Makara
O

Odrobiny pyłu sięgają tarasu położonego na piętrze hotelu Idéal. Chłopiec niesie kawę z baru na parterze. Stąd dobrze obserwować biegnącą w dole aleję, która przecina centrum smutnego, półpustynnego miasta.

Cicha katedra z czerwonej cegły, pod którą handlarz codziennie chce mi sprzedać szkaradny, lecz duży (metr na dwa) portret Jana Pawła II: „Właśnie pan powinien go mieć! Dam dobrą cenę!”. I meczet, który co rano budzi całą dzielnicę. Ludzie wstają powoli, żeby zmierzyć się z kolejnym dniem gorączki. Powietrze bezlitosne. Przypomina kosmyki wełny, rozdziera płuca. Noc, która przynosi chłód, jest zawsze zbyt krótka, zbyt intensywna, żeby przynieść ulgę.

Opodal meczetu krótka ulica zajęta przez kurtyzany. Stoją przed lichymi chatkami z blachy i dykty. Milczą i tylko gestami zapraszają do środka. Dalej park, rynek, uniwersytet, wojskowe patrole w rządowej dzielnicy,...

5195

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]