Reklama

Ciało i duch

Ciało i duch

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Z różnych definicji tyczących istoty muzyki dwie zwłaszcza utkwiły mi w pamięci: filozofa Hoene-Wrońskiego - o inteligencji w dźwiękach i Eduarda Hanslicka, krytyka i muzykologa - o poruszanych dźwiękowo formach (tönend bewegte Formen). Pierwsza definicja (z pierwszej połowy XIX wieku) akcentuje duchowość muzyki i jest przejawem romantycznego racjonalizmu (z ducha Hegla). Druga - z drugiej połowy stulecia - pobrzmiewająca pozytywistycznie i scjentystycznie, kładzie bardziej nacisk na materialność czy cielesność (jeśli przyjmiemy, że ciałem muzyki jest brzmienie - Niemcy mówią Klangkörper).
J

Jednak to, o czym chcę pisać, zacząć by należało od cytatu z Leśmiana: "Poezja żywcem się wymyka wszelkim określeniom. Określenie jest dla niej rodzajem trumny szklanej, która - przejrzyściejąc - zabija", bowiem odnieść go można również do muzyki. Wszystko, co się o niej mówi, pisze i pisać będzie, cały tyczący jej wachlarz języków, od naukowych po gazetowe, sprowadza się do przybliżeń, metafor, przyrównań, analogii, jest zawsze "mową zależną", językowym zapośredniczeniem, wokół i obok, nigdy wprost. Powie ktoś, że tyczy to nie tylko muzyki, ale całej tej przedziwnej dziedziny, którą dziś określamy wspólnym mianem sztuki. Tylko że muzyka wśród innych sztuk - naocznych i pojęciowych - szczególnie się tutaj wyróżnia: jak gdyby jej natura najbardziej opierała się językowi usiłującemu pochwycić ją w sieć słów i pojęć; mimo że z językiem poezji i prozy jest przecież źródłowo od...

7798

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]