Reklama

Ładowanie...

Chopin, Piazzolla, Kenner

11.04.2004
Czyta się kilka minut
Angielski krytyk muzyczny Colin Cooper napisał: Tanga Piazzolli są jak mazurki Chopina. Będą żyły tak długo, jak długo muzyka będzie doceniana za możliwość wyrażania ludzkich emocji.
F

Fryderyk Chopin urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli, uczył w Warszawie, którą w listopadzie 1830 roku opuścił na zawsze. Dużo podróżował, mieszkał głównie w Paryżu, gdzie zmarł w 1849 roku. Cyprian Kamil Norwid napisał w jego nekrologu: “Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel". Astor Piazzolla urodził się w 1921 roku, zmarł w 1992; żył i tworzył w wielu miastach świata, w Buenos Aires, Nowym Jorku. Przez krótki okres przebywał także w Paryżu, dokąd pojechał na stypendium do Nadii Boulanger. Poprosiła go kiedyś, żeby opowiedział jej, jaką muzyką naprawdę żyje. Potem poprosiła, żeby zagrał tango. I krzyknęła: to jest Piazzolla!

“Tango ma już ponad sto lat - mówił przed kilkoma miesiącami “TP" Grzegorz Frankowski. - Jego korzenie kształtowały się w Argentynie, po przybyciu tam emigracji - głównie europejskiej, ale także ludów...

3872

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]