Reklama

Chiny i Zachód, czyli o wiedzy i władzy

Chiny i Zachód, czyli o wiedzy i władzy

05.09.2017
Czyta się kilka minut
Najstarsze wydawnictwo naukowe świata na kilka dni ugięło się pod presją chińskiej cenzury. Przypadek Cambridge University Press pokazuje, jak drażliwa jest wolność akademicka: w Chinach i w relacjach z Chinami.
24. Międzynarodowe Targi Książki w Pekinie, 26 sierpnia 2017 r. SHEN BOHAN / XINHUA / AFP / EAST NEWS
P

Profesor James Millward poświęcił życie zawodowe studiowaniu historii Chin. Napisał kilka książek, wśród nich jedną pod tytułem „Eurazja na rozstaju dróg: historia Sinciangu”. Została pozytywnie oceniona, a recenzję opublikowało czasopismo „The China Quarterly” („Kwartalnik Studiów Chińskich”) – poczytny żurnal naukowy, sztandarowa publikacja prestiżowego Wydawnictwa Uniwersytetu Cambridge.

Niedawno naukowiec dowiedział się jednak, że w Chinach recenzji jego książki nie będzie można przeczytać.

Katalog tematów tabu

Okazuje się, że najstarsze wydawnictwo naukowe świata – działające nieprzerwanie od 1534 r. – ugięło się pod presją chińskiej cenzury i w połowie sierpnia oznajmiło, że usuwa ze swojej chińskiej strony internetowej kilkaset artykułów opublikowanych na łamach „The China Quarterly”. W tym dotyczące tzw. rewolucji kulturalnej, protestów na placu...

8808

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]