Reklama

Chichot historii

Chichot historii

12.06.2005
Czyta się kilka minut
W diecezji tarnowskiej, jako jednej z pierwszych w Polsce, ruszyły badania nad dokumentami PRL-owskich służb specjalnych. Efekty będą znane nie wcześniej niż za rok. Gdy okaże się, że wśród żyjących duchownych są świadomi współpracownicy SB, ordynariusz będzie miał twardy orzech do zgryzienia. Co Kościołowi może przynieść więcej szkody: ujawnienie nazwisk czy przemilczenie faktów i zdanie się na Boże Miłosierdzie wobec kapłanów, którzy dali się złamać?.
O

Od dwóch lat w diecezji realizowany jest projekt badawczy polegający na udokumentowaniu działalności Kościoła lokalnego między 1945 a 1989 r. Pomysł zrodził się kilka lat temu w głowie bp. Wiktora Skworca, który od dawna interesuje się historią Kościoła w Polsce (owocem jest m.in. praca doktorska), i który mówi o sobie, że jest świadkiem “tamtych czasów", więc doskonale zna kontekst ujawnianych przez IPN notatek, donosów i szeroko pojętej PRL-owskiej “prawdy".

Analiza dokumentów dotyczących inwigilacji Kościoła, znajdujących się w zasobach Instytutu, odbywa się niejako przy okazji. Nie szuka się winnych, nie organizuje “polowań na czarownice". Trudno jednak przejść obok wszystkiego, co na temat Kościoła zgromadziła Służba Bezpieczeństwa.

Nic do ukrycia

W praktyce badania nad PRL-owską przeszłością polegają na...

7834

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]