Reklama

Cena

27.12.2021
Czyta się kilka minut
To pierwsza staranna edycja całości poetyckiego dorobku Wierzyńskiego, obejmująca utwory rozproszone i poprawiająca błędy.

„Och, cena, cena, jaką się zapłaci / Za radość chłopca, za wiosnę i wino!” – to Miłosz o Wierzyńskim w „Traktacie poetyckim”. Była połowa lat 50., Kazimierz Wierzyński (1894-1969), skamandryta i najwybitniejszy poeta swojego pokolenia na emigracji, mocno politycznie zaangażowany podczas II wojny światowej („Ziemia-Wilczyca”, „Krzyże i miecze”), mieszkał na Wschodnim Wybrzeżu USA i pisał piękne, nostalgiczne wiersze. Słowa Miłosza okazały się prorocze: trudno o tak skrajne bieguny w jednym dziele, jak ekstatyczno-euforyczne wiersze młodego Wierzyńskiego („gwiżdżę na wszystko i gram serenadę”) i jego „Czarny polonez”, wściekłością i żółcią pisany pamflet na Polskę czasów schyłkowego Gomułki, opublikowany u progu Marca ’68 i bliski wzbierającej właśnie Nowej Fali.

Czas na pochwały: to jest pierwsza staranna edycja całości poetyckiego dorobku Wierzyńskiego, obejmująca też utwory...

2697

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]