Reklama

Cała nadzieja w Krośnie

Cała nadzieja w Krośnie

09.08.2019
Czyta się kilka minut
W zakończeniu afery z setką przelotów rządowymi samolotami, które marszałek Kuchciński zamawiał dla siebie jak taksówki, to niuanse słowne wypowiadanych półgębkiem oświadczeń są najciekawsze. Mówią o tym, w jakim jesteśmy miejscu jako państwo.
Marek Kuchciński i Jarosław Kaczyński po wygłoszeniu oświadczania marszałka Sejmu. Warszawa, 8 sierpnia 2019 r. / Fot. Jakub Kaminski/East News
P

Pan marszałek nie złamał prawa, ani obyczajów, ale skoro państwo mają inne zdanie...” – rzucił na odczepnego Jarosław Kaczyński, przypieczętowując w ten sposób wystąpienie marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego, który tuż przedtem oznajmił, że „nie będzie mógł dłużej pełnić tej funkcji”. W zakończeniu afery z setką przelotów rządowym samolotem i śmigłowcem, które Kuchciński zamawiał dla siebie jak taksówki, by wrócić na weekend do domu lub wziąć udział w partyjnych imprezach, to właśnie niuanse słowne wypowiadanych półgębkiem oświadczeń są najciekawsze. Mówią o tym, w jakim jesteśmy miejscu jako państwo i o czym jako wyborcy możemy decydować za kilkanaście tygodni. Sama bowiem skłonność do nadużywania rozmaitych udogodnień, jakie przepisy przewidują dla najwyższych urzędników po to, by mogli zaoszczędzić czas i być bezpieczni, gdy wykonują zadania wymagane przez swój urząd, jest banalną przypadłością i boryka się z nią każde państwo, nawet w krajach o bardzo rygorystycznym podejściu do zasobów publicznych i pieniędzy podatnika.

Bardziej więc godne pożałowania jest nie to, że pan marszałek wylatał w trybie HEAD, bez dającej się wybronić racji, dobre 4 mln zł, zabierając na pokład przy okazji kilkadziesiąt różnych osób ze swojej osobistej i politycznej rodziny – lecz to, że potem kręcił, wypierał się i kazał to robić urzędnikom jego kancelarii; prawda o skali tych nadużyć wyszła na jaw dopiero wskutek roboty śledczej prasy i posłów opozycji. Nie mówił całej prawdy nie tylko dziennikarzom, ale i swojemu prezesowi. Wedle nieoficjalnych informacji to właśnie było ostatecznym powodem, dla którego musiał ustąpić ze stanowiska. Kaczyński może bowiem swojemu miernemu, ale wiernemu druhowi wybaczyć podróże i nawet niechęć do przyznania się, kiedy się jacyś „państwo dziennikarze” czepiają. Ale musi mieć pewność, że prawidłowo ocenia potencjalny problem wizerunkowy. Tymczasem nieszczery, kręcący marszałek okazał się za dużym ryzykiem w trakcie kampanii, partia może bowiem kłamać wyborcom i zatajać prawdę, ale musi wiedzieć, co mianowicie zataja i na jakiej faktycznej bazie buduje kłamstwo.


CZYTAJ TAKŻE

FELIETON STANISŁAWA MANCEWICZA: Skłonność rodziny marszałka Kuchcińskiego do latania odrzutowcem bądź helikopterem na trasie Warszawa–Rzeszów–Jasionka za pieniądze podatnika będzie nam dziś kanwą rozważań o charakterze szerszym >>>


Kuchciński wyrządził więc sporą szkodę partii i naraził ją na niepotrzebne problemy w bardzo wrażliwym okresie i tylko dlatego się go pozbyto, ale w łagodny sposób. Pozwolono mu wygłosić na koniec faryzejskie wystąpienie, w którym nie musiał nawet przyznać, że zrobił coś złego, tylko że „nie będzie mógł pełnić funkcji”. A prezes łaskawie potwierdził, że w sumie nie ma problemu i lepiej by było, jakby media zajęły się przywilejami poprzedniej władzy.

I łaskawie zostawił byłego marszałka na liście wyborczej do następnego sejmu, z pierwszego miejsca w mocnym okręgu, bo przecież pozbawienie Kuchcińskiego źródła utrzymania byłoby wbrew regułom dworskiej polityki. Dodał, że werdykt wyborców w październiku będzie realną, demokratyczną oceną zachowania byłego marszałka. Zaiste, prawda, ale wypowiedziana z cynizmem, bo prezes dobrze wie, że na Podkarpaciu może liczyć na tęgi, ślepy elektorat, który przełknie każdą woltę i nominację.

A może się mylę i mieszkańcy Krosna też będą – tak jak uprzykrzone media – mieli „inne zdanie” i masowo zagłosują na pozostałych kandydatów z listy PiS, aby wreszcie Marek Kuchciński nie musiał pracować w Warszawie, by potem co weekend wracać w rodzinne strony?


CZYTA TAKŻE

LOTNICZE BIZANCJUM MARSZAŁKA  POPRZEDNI KOMENTARZ PAWŁA BRAVO >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego (program pomocy dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

władza była jak dziś w rękach I sekretarza i BP PZPR, w Sejmie, rządzie czy Radzie Państwa zasiadały marionetki - jednak tamta władza miała r e a l n e oparcie w sile ZSRR, tysięcy radzieckich czołgów i dziesiątek dywizji Armii Czerwonej stacjonujących w Polsce - dziś tak naprawdę historia się powtarza jako tragifarsa - moralne karły uwierzyły we w ł a s n ą moc i błaznują na potęgę, coraz chętniej i coraz bardziej bezczelnie - HGW sądzi, że PiS w żadnym wypadku nie zechce oddać władzy, wynik wyborów nieważny, i że trzeba się będzie z nimi jak z komuną przy okrągłym stole układać - co do pierwszej części się zgadzam, co do drugiej - absolutnie - komunę trzeba było docenić właśnie ze względu na jej realną moc, h u c p y PiS-owskiej w obawie przed możliwością jej powtórki czy kopiowania tolerować nie wolno

się PiS, że z tą Armia Czerwona to taka ściema. Wcale PZPR nie potrzebował jej parasola, a była wygodną wymówką dla BP PZPR z delikatnym puszczaniem oka do narodu.

i niewykluczone, że zwłaszcza w dekadzie Gierka PZPR w sondażach biłby dzisiejszy PiS na głowę - tego nie sprawdzimy,jednak dywizje były w odróżnieniu od sondaży realną siłą, decydującą gdy paliwo kredytowe się wypaliło - i to samo czeka PiS, i dzisiejsze sondaże jutro partyjnej mafii nie obronią przed rozczarowanym suwerenem

W KRLD suweren jest zadowolony permanentnie.

ja uważam, że się myli i to okrutnie

Mieszkańcy Przemyśla

Można powiedzieć: Przecież te loty się kuchcińskiemu, po prostu należały! Brakowało mi na koniec jeszcze tylko kwiatów
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]