Reklama

Ładowanie...

Budżetowy odwet

05.12.2004
Czyta się kilka minut
Uchwalanie budżetu to coroczny wybór: komu zabrać, by komuś dać. W grę wchodzą więc nie tylko rachuby ekonomiczne, ale i polityczne. Nie inaczej było podczas ubiegłotygodniowej walki w parlamencie o kasę 2005. Wedle rachunków opozycji rządowy plan finansowy nieźle wygląda jedynie na papierze, a w rzeczywistości spora część deficytu została kreatywnie ukryta w planach oraz rozmaitych funduszach państwowych. Takie chwyty jednak to nie pierwszyzna: wiele gabinetów, w trosce o dobrą opinię u wyborców, odmalowuje pięknie budżetową fasadę, choć stan tyłów jest opłakany.
G

Gorzej, że ofiarą tegorocznej budżetowej walki stało się kilka kluczowych instytucji państwa. I zdecydowały o tym już nawet nie polityczne, ale ideologiczne bądź koniunkturalne kryteria.

Sejm, po pierwsze, drastycznie okroił budżet Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Owszem, przez swe upartyjnienie KRRiTv jest instytucją skompromitowaną i dawno powinna zostać albo gruntowanie zreformowana, albo zlikwidowana. Tyle że do tego potrzeba odważnej decyzji politycznej parlamentu. Tymczasem posłowie od niej uciekli: chcą ograniczyć rolę Rady, tnąc pieniądze na jej działalność. Skutkiem może być tylko jej dalsza zapaść i kolejne wpadki.

Sejm zmniejszył też budżet Instytutu Pamięci Narodowej. Znowu: przy wszystkich wadach IPN (począwszy od tych, wynikających z samej ustawy, po te, tyczące praktyki jego działania: udostępnianie archiwów upolitycznionym...

2372

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]