Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Brexit w impasie

Brexit w impasie

11.09.2017
Czyta się kilka minut
Od rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu minęło już ponad pięć miesięcy. Ale postępu w rozmowach nie ma. Jest impas i narastająca frustracja obu stron.
W

Wiadomo było, że rozmowy będą trudne, chwilami nieprzyjemne, i że stanowiska stron – Londynu i Unii – są dość rozbieżne. Ale nie spodziewano się, że będą toczyć się tak powoli. Unijny negocjator Michel Barnier zapowiada, że bez postępu w trzech zasadniczych sprawach – granicy między Irlandią Północną a Irlandią, praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii i rozliczenia finansowego – nie mogą się rozpocząć rozmowy o umowie handlowej. Tymczasem Londyn chciałby mówić już dziś o regulacjach handlowych. Decyzja, czy będzie to możliwe, miała zostać podjęta na szczycie UE w październiku, ale nie wydaje się to realne.

Zgody nie ma też w samej Wielkiej Brytanii. W miniony weekend w marszu ulicami Londynu wzięły udział tysiące przeciwników Brexitu. Część opozycyjnych polityków mówi o potrzebie drugiego referendum, gdy warunki wyjścia z Unii będą znane. Z kolei rządząca Partia Konserwatywna jest podzielona co do kształtu Brexitu, premier Theresa May częściej niż ze wsparciem spotyka się z krytyką, a w parlamencie toczy się niełatwa debata o tzw. wielkiej ustawie uchylającej.

Negocjacje muszą przyspieszyć, jeśli ugoda ma być wypracowana przed marcem 2019 r. Skoro jednak kiedyś premier May stwierdziła, że „brak umowy jest lepszy niż zła umowa”, to i taki scenariusz trzeba będzie brać pod uwagę.©℗

Autor artykułu

dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]