Reklama

Brazylia: bunt antypapieski

Brazylia: bunt antypapieski

03.04.2015
Czyta się kilka minut
Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w miejscowości Nova Friburgo (Brazylia) w nabożeństwie koncelebrowanym przez bp. Jeana-Michela Faure’a, przywódcę pierwszej grupy chrześcijan, która otwarcie wypowiedziała posłuszeństwo Franciszkowi.
J

Jej członkowie – pochodzący z Europy, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacińskiej – sprzeciwiają się reformie Kurii Rzymskiej, decentralizacji Kościoła oraz „liberalnemu” chrześcijaństwu, które, ich zdaniem, propaguje Franciszek. „Nie nadążamy za tą rewolucją. Obecny papież naucza doktryny, którą negował Pius X. Jest mniej katolicki niż my” – powiedział dziennikarzowi „Guardiana” Faure, którego zaledwie tydzień wcześniej biskupem ogłosił były lefebrysta Richard Williamson, znany m.in. z negowania Holokaustu. Rzecznik Watykanu oświadczył natychmiast, że przywódca grupy buntowników podlega „automatycznej ekskomunice”, ale najwyraźniej nie zrobiło to na nim większego wrażenia, skoro od razu porównał siebie do Joanny d’Arc i zapowiedział rychły początek III wojny światowej. Powiedział też: „Choć teraz tacy jak my są mniejszością, to jeśli spojrzymy na historię, stanowimy większość. 250 papieży, wszyscy święci oraz katolicy z przeszłości myślą dokładnie tak jak my”. Grupa antypapieskich buntowników na ziemi liczy na razie 55 duchownych. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]