Reklama

Branford Marsalis: "The Steep Anthology"

Branford Marsalis: "The Steep Anthology"

13.06.2004
Czyta się kilka minut
Najnowszy album, liczącego dzisiaj 44 lata saksofonisty Branforda Marsalisa, starszego o rok brata Wyntona, to edycja w rodzaju Greatest Hits. Na The Steep Anthology artysta zamieścił jedno nagranie premierowe i dziewięć kompozycji wybranych z dziewięciu płyt, poczynając od Scenes In The City z roku 1984, kończąc na Requiem z 1999 roku. I właśnie temat Doctone z poświęconego pamięci dwóch pianistów - Michela Petruccianiego oraz Kenny'ego Kirklanda - krążka Requiem, otwiera antologię tego, co w twórczości Branforda najlepsze.
N

Nie ulega wątpliwości, że za najlepszy okres w karierze tego stylowego saksofonisty należy uznać czas, gdy stał na czele kwartetu, jaki współtworzyli z nim kontrabasista Robert Hurst i perkusista Jeff “Tain" Watts oraz Kirkland (podobnie jak Branford, członek zespołu towarzyszącego w drugiej połowie lat 80. Stingowi), nic więc dziwnego, że zdjęcie kwartetu umieszczone zostało w środku koperty. Wykonywany przez ów zespół “Spartacus" (z płyty “Crazy People Music", 1990) oraz temat “Evidence", nagrany podczas koncertu w 1989 roku w słynnym nowojorskim klubie Village Vanguard i ogłoszony dopiero teraz, bez wątpienia należą do najenergetyczniejszych.

Znamienne, że Branford zadbał o różnorodność poszczególnych nagrań, jakby chciał nam pokazać, że jest artystą wszechstronnym. W standardzie “Maria" z musicalu “West Side Story" Leonarda Bernsteina gra w duecie z...

1555

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]