Reklama

Boulez: domknięcie stulecia

Boulez: domknięcie stulecia

11.01.2016
Czyta się kilka minut
6 stycznia do historii przeszła największa ikona muzyki drugiej połowy XX wieku. W wieku 90 lat zmarł Pierre Boulez.
W

Wraz z nim odeszły idee kształtujące muzykę współczesną w czasie jej największych, najbardziej radykalnych przemian – powojennych awangard.
Boulez ogarnął swoją działalnością siedem dekad, w pewnym sensie dominując nad drugą połową wieku, jak dominował nad francuskim życiem muzycznym przynajmniej od lat 70. Przez 75 lat – od kiedy w 1945 r. jako 20-letni młodzieniec pojawił się w Paryżu – komponował, organizował, walczył o swoje poglądy (radykalnie atakując wszystko, co związane było z przeszłością i tradycją, jak na francuskiego, rewolucyjnego intelektualistę w latach powojennych przystało), wreszcie dyrygował – z czego stał się znany najszerzej i bezdyskusyjnie. To ostatnie zajęcie, choć wydawało się do niego nie pasować (interpretator cudzej muzyki? I to muzyki z przeszłości?), zyskało mu błyskawiczne uznanie, a w końcu usytuowało go w pozycji bodaj ostatniego z wielkich...

3586

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]