Reklama

Ładowanie...

Boulez: domknięcie stulecia

11.01.2016
Czyta się kilka minut
6 stycznia do historii przeszła największa ikona muzyki drugiej połowy XX wieku. W wieku 90 lat zmarł Pierre Boulez.
W

Wraz z nim odeszły idee kształtujące muzykę współczesną w czasie jej największych, najbardziej radykalnych przemian – powojennych awangard.
Boulez ogarnął swoją działalnością siedem dekad, w pewnym sensie dominując nad drugą połową wieku, jak dominował nad francuskim życiem muzycznym przynajmniej od lat 70. Przez 75 lat – od kiedy w 1945 r. jako 20-letni młodzieniec pojawił się w Paryżu – komponował, organizował, walczył o swoje poglądy (radykalnie atakując wszystko, co związane było z przeszłością i tradycją, jak na francuskiego, rewolucyjnego intelektualistę w latach powojennych przystało), wreszcie dyrygował – z czego stał się znany najszerzej i bezdyskusyjnie. To ostatnie zajęcie, choć wydawało się do niego nie pasować (interpretator cudzej muzyki? I to muzyki z przeszłości?), zyskało mu błyskawiczne uznanie, a w końcu usytuowało go w pozycji bodaj ostatniego z wielkich...

3586

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]