Reklama

Boks metafizyczny

Boks metafizyczny

06.10.2009
Czyta się kilka minut
Andrzej Stasiuk: Bóstwo musi odstraszać, grozić i pociągać. Tak wygląda świętość, że jesteśmy mniejsi. Po to jest świętość, żeby nas trzymać w ryzach, żeby nam się nie wydawało, że jesteśmy koroną stworzenia. Rozmawiała Maryla Czerwińska
M

Maryla Czerwińska: Jaka jest tożsamość Polaków?

Andrzej Stasiuk: Zaburzona i skomplikowana. Ciekawsza od tożsamości narodów bardziej stabilnych i ukształtowanych, które poświęcają mniej refleksji sobie. Najbliższa rumuńskiej. Tak samo skomplikowana, popieprzona, zadufana. Czytałem kilka wywiadów Rymkiewicza o tożsamości polskiej, o pogrążaniu się w ofierze, o całopaleniu. To było wypisz wymaluj to, co Rumuni w późnych latach 30. wymyślali w swojej Żelaznej Gwardii, w Legionie Michała Archanioła. Jakby się czytało teksty Codreanu. To, że kraje tak odległe, oddzielone Karpatami i paroma nacjami, są tak blisko mentalnie, zawsze mi się podobało. Kraje utrącone chcą zająć inną pozycję, niż mają. Polacy są niezadomowieni w polskości. Polskość jest im niewygodna. To nie Żydzi są wiecznymi tułaczami, tylko Polacy.

Powiedział...

12626

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]