Reklama

Bóg wyruszył w drogę

Bóg wyruszył w drogę

29.04.2008
Czyta się kilka minut
Zanim został papieżem, nazywano go inkwizytorem. Jako prefekt Kongregacji Doktryny Wiary stał na straży kościelnego dogmatu. Zdaniem wielu, robił to nazbyt doktrynersko, nie dostrzegając człowieka spoza katechizmu. Dziś zamiast wiary bronić, musi ją głosić.
P

Podczas podróży do Bawarii w 2006 r. Benedykt XVI wygłosił na polach pod Ratyzboną homilię o wierze. Pytał wówczas: "W co naprawdę wierzymy? Co to w ogóle jest wiara? Czy jest ona jeszcze możliwa we współczesnym świecie? Gdy człowiek popatrzy na wielkie summy teologiczne napisane w średniowieczu albo pomyśli o liczbie powstających codziennie książek w obronie wiary lub przeciw niej, ogarnia go zniechęcenie i myśli, że to wszystko jest zbyt skomplikowane. Kto widzi pojedyncze drzewa, w końcu nie widzi lasu".

Jaka jest więc wiara samego Benedykta? Czy jest skomplikowana jak średniowieczne sumy? Odpowiedź, jakiej udziela on sam, jest zaskakująca: "Wiara jest łatwa".

Więcej niż moralizm

W wielu wypowiedziach podejmujących kwestię zdefiniowania wiary Benedykt często zatrzymuje się nad pytaniem, czym wiara nie jest...

15043

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]