Reklama

Ładowanie...

Bóg poza sakramentem

10.10.2004
Czyta się kilka minut
Pięć lat temu odszedłem z kapłaństwa. Założyłem rodzinę. Prawie żadnych perspektyw na ślub. Od pięciu lat nie przyjmuję Komunii św.
M

Mój znajomy zapytał mnie jakiś czas temu, dlaczego: “Jak to jest teraz, jak się z tym czujesz?". Pewnie musiałbym napisać książkę, żeby wyjaśnić moje odejście. Nie sposób byłoby wówczas uniknąć tłumaczenia się, jakiegoś ekshibicjonizmu, może postawienia zarzutów sobie i innym. Nie, tego nie chcę, zbyt wcześnie...

Opowiedziałem mu wówczas o Bogu, w jakiego wierzę. To jest na razie odpowiedź.

Wierzę, że Bóg jest INNY. Inny niż słowa o Nim, niż różne stwierdzenia dogmatyczne, teologiczne; Inny niż wyłaniający się z najbardziej nawet ewangelicznego prawa kanonicznego; Inny niż podsuwa mi moja wyobraźnia, lęk, INNY - to znaczy nieskończenie, niewyobrażalnie głębiej kochający, wybaczający, rozumiejący. Jeśli przeczuwam, jaki Bóg może być, dzieje się tak na przykład w chwili, gdy patrzę wzruszony na mojego syna, gdy wydaje mi się, że kocham go...

5579

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]