Reklama

Ładowanie...

Bóg na marginesie

05.12.2004
Czyta się kilka minut
Europa, kolebka i filar katolicyzmu, traci chrześcijańskie znamię. Większość jej mieszkańców stanowią dziś ludzie niepraktykujący, obojętni i agnostycy. To wielkie wyzwanie dla Kościoła rzymskiego. Od tego dziennikarz La Repubblica zaczyna rozmowę z kardynałem Josephem Ratzingerem w Czerwonym Salonie Świętego Oficjum, które dziś nosi nazwę Kongregacji Nauki Wiary, a której prefekt był i nadal pozostaje jedną z podpór pontyfikatu Karola Wojtyły.
K

KARD. JOSEPH RATZINGER: - Żyjemy w czasach wielkich przemian. Ujemny przyrost naturalny i imigracja zmieniają etniczne oblicze Europy. Nade wszystko przeszliśmy od kultury chrześcijańskiej do agresywnego sekularyzmu, chwilami aż nietolerancyjnego. Mimo to, choć kościoły pustoszeją i wielu nie potrafi już wierzyć, wiara nie umarła. Jestem pewien, że nawet w kontekście społeczności wielokulturowej i wśród wielkich przeciwności wiara chrześcijańska pozostaje dla kontynentu ważnym czynnikiem, źródłem siły w sferze moralności i kultury.

MARCO POLITI: - Zatem nie jest Ksiądz Kardynał pesymistą?

- Optymizm i pesymizm są kategoriami emocjonalnymi. Jestem realistą. Nadal żywię przekonanie o wewnętrznej sile wiary. Zwłaszcza, że katolicyzm staje się wciąż bardziej “katolicki", to znaczy uniwersalny. Gdy inne kontynenty odkrywają własny...

14011

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]