Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Błogosławiony Chesterton?

Błogosławiony Chesterton?

04.06.2018
Czyta się kilka minut
Gilbert Keith Chesterton (1874–1936) – publicysta, prozaik, poeta i eseista, humorysta i apologeta katolicyzmu, na który przeszedł w 1922 r. (reformacja była dlań katastrofą).
KEN WELSH / DESIGN PICS / EAST NEWS
R

Radykał społeczny, krytyk kapitalizmu, obrońca wolności i małych wspólnot. Mistrz stylu, paradoksu i polemiki, ze swoim przyjacielem G.B. Shawem toczył długie boje (Chesterton – obżartuch lubiący alkohol, w „Latającej gospodzie” wyśmiał ideę prohibicji; Shaw – wegetarianin i abstynent). Pomysł wyniesienia Chestertona na ołtarze pojawił się pięć lat temu, teraz biskup diecezji Nottingham ma konsultować ten pomysł z Watykanem.

Przyjaciel Polski, przyjmowany był u nas w 1927 r. po królewsku, Wacław Borowy poświęcił mu książkę. Pax publikował go nawet za PRL-u (nie tylko opowiadania o księdzu Brownie), teraz jego ważne eseje (jak „Ortodoksja” i „Wiekuisty człowiek”) wydaje Fronda. Na 100-lecie urodzin autora „Człowieka, który był Czwartkiem” w 1974 r. Przemysław Mroczkowski przygotował dla Znaku antologię jego tekstów. We wstępie zastanawiał się, czym dziś jest dla nas przepełniający Chestertona duch krucjaty i jego radykalna apologetyka. I zapytał: „Jak wcielałby w życie Chesterton naukę Vaticanum II?”. To pytanie pozostaje otwarte. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]