Reklama

Biskup nie z Bizancjum

Biskup nie z Bizancjum

11.04.2004
Czyta się kilka minut
Jan Paweł II mianował bp. Mariana Gołębiewskiego metropolitą wrocławskim. Dotychczasowy biskup koszalińsko-kołobrzeski zastąpi kard. Henryka Gulbinowicza, który po osiągnięciu wieku emerytalnego złożył rezygnację.
R

Rozpoczęła się zapowiadana od kilku miesięcy seria zmian personalnych w Episkopacie: po niedawnych nominacjach w Bydgoszczy, Świdnicy i Łowiczu (a także w Tarnowie, który otrzymał nowego biskupa pomocniczego) przyszła pora na pierwsze z trzech polskich posto cardinalizio - diecezji, których ordynariusz otrzymuje tradycyjnie biret kardynalski.

Bp Marian Gołębiewski - biblista, czytający dla przyjemności rzymskich poetów w oryginale, zyskał sympatię wiernych, kierując największą i jedną z najbiedniejszych diecezji w kraju. Opustoszałe PGR-y, parafie oddalone od siebie nawet o 300 kilometrów, ludność w dużym stopniu przesiedlona po 1945 r. z Kresów Wschodnich, tylko 33 proc. uczęszczających regularnie do kościoła, często bardzo odległego od miejsca zamieszkania - wzorcowa praca duszpasterska i charytatywna na tak trudnym terenie z pewnością odegrała rolę przy...

5022

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]