Reklama

Biblia pierwszego czy ostatniego kontaktu?

Biblia pierwszego czy ostatniego kontaktu?

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Pismo Święte jest świątynią Słowa, do której droga wiedzie w górę, po schodach. Tu potrzeba przewodnika, który potrafi dobrać klucze do świątynnych drzwi. Po lekturze uwag ks. Andrzeja Draguły można odnieść wrażenie, że zamiast klucza autor proponuje wytrych, który może tylko te drzwi uszkodzić.
W

W artykule “Biblia pierwszego kontaktu" (“TP" nr 47/05) ks. Draguła krytycznie odnosi się do stanowiska, jakie Komisja Języka Religijnego działająca przy Radzie Języka Polskiego PAN wyraziła pod adresem tzw. przekładów Pisma Świętego na regionalne i środowiskowe odmiany polszczyzny (gwara góralska i śląska, slang młodzieżowy). Autor nie podziela szeregu wątpliwości i obaw, jakie członkowie Komisji - teolodzy i językoznawcy - zawarli w “Uwagach o współczesnych przekładach Biblii na język polski". Nie miejsce tu na szczegółowe streszczanie wielopunktowego oświadczenia (jego treść znaleźć można na stronie internetowej Komisji: www.rjp.pl), którego jestem jednym z sygnatariuszy. Jednak dla celów polemiki godzi się ogólnie przypomnieć, że dotyczyło ono: 1. nadużyć terminologicznych (używanie pojęcia “przekład" w stosunku do prac o charakterze studyjno-adaptacyjnym), 2. celowości...

15710

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]