Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Biblia pierwszego czy ostatniego kontaktu?

Biblia pierwszego czy ostatniego kontaktu?

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Pismo Święte jest świątynią Słowa, do której droga wiedzie w górę, po schodach. Tu potrzeba przewodnika, który potrafi dobrać klucze do świątynnych drzwi. Po lekturze uwag ks. Andrzeja Draguły można odnieść wrażenie, że zamiast klucza autor proponuje wytrych, który może tylko te drzwi uszkodzić.
W

W artykule “Biblia pierwszego kontaktu" (“TP" nr 47/05) ks. Draguła krytycznie odnosi się do stanowiska, jakie Komisja Języka Religijnego działająca przy Radzie Języka Polskiego PAN wyraziła pod adresem tzw. przekładów Pisma Świętego na regionalne i środowiskowe odmiany polszczyzny (gwara góralska i śląska, slang młodzieżowy). Autor nie podziela szeregu wątpliwości i obaw, jakie członkowie Komisji - teolodzy i językoznawcy - zawarli w “Uwagach o współczesnych przekładach Biblii na język polski". Nie miejsce tu na szczegółowe streszczanie wielopunktowego oświadczenia (jego treść znaleźć można na stronie internetowej Komisji: www.rjp.pl), którego jestem jednym z sygnatariuszy. Jednak dla celów polemiki godzi się ogólnie przypomnieć, że dotyczyło ono: 1. nadużyć terminologicznych (używanie pojęcia “przekład" w stosunku do prac o charakterze studyjno-adaptacyjnym), 2. celowości...

15710

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]