Reklama

Biało-czarny święty

Biało-czarny święty

13.06.2007
Czyta się kilka minut
Był pierwszym polskim dominikaninem, uczniem samego św. Dominika. Głęboko wykształcony, praktykujący ubóstwo, podróżował po Polsce, zakładał klasztory i nawracał pogan. Jego życie obfitowało w tajemnicze wydarzenia i obrosło legendami.
"

"Potocznie nazywany Jackiem, właściwie zaś Hiacyntem. To dobrze go opisuje, gdyż przez posłuszeństwo serca był pokorną rośliną, przez skromność ciała kwiatem, a przez swoje dobrowolne ubóstwo szkarłatny" - tak objaśnił imię św. Jacka jego najważniejszy biograf, żyjący w XIV w. Lektor Stanisław.

Urodził się najprawdopodobniej w latach 80. XII w., w możnym rodzie Odrowążów. Jego najwybitniejszy wówczas przedstawiciel, Iwo Odrowąż, na przełomie wieków ściągnął zdolnego bratanka do Krakowa i zachęcił do pobierania nauk w szkole katedralnej. W czasie studiów Jacek postanowił wstąpić w szeregi duchowieństwa. Wuj, który w tym czasie objął po Wincentym Kadłubku krakowskie biskupstwo, nadał mu urząd kanonika katedralnego. - Można przypuszczać, że Iwo przygotowywał Jacka na swego następcę - mówi o. Tomasz Gałuszka, historyk z krakowskiego konwentu dominikanów.

...
9093

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]