Reklama

Bez szans na spokój

Bez szans na spokój

19.07.2006
Czyta się kilka minut
Dlaczego bojówki Hamasu porwały na granicy Gazy izraelskiego żołnierza? Przecież dzień wcześniej Al-Fatah i Hamas zawarły porozumienie, w którym wreszcie Hamas, choć ciągle jeszcze pośrednio, uznał Izrael. Stwarzało to nadzieję na rozwiązanie problemów na linii Izrael-Autonomia Palestyńska spowodowanych wygraną wyborczą Hamasu, postrzeganego na Zachodzie jako organizacja terrorystyczna.
H

Hezbollah wzmógł ataki rakietowe na izraelskie miasta i porwał dwóch żołnierzy izraelskich w sytuacji, gdy Liban zaczął wreszcie odzyskiwać suwerenność po wycofaniu się wojsk syryjskich. Hezbollah stał się już pełnoprawnym uczestnikiem procesu politycznego w tym kraju, wprowadzając w wyniku demokratycznych wyborów liczną grupę swoich posłów do parlamentu i dwóch ministrów do rządu w Bejrucie.

Nie wiadomo, czy zbrojne akcje w Damaszku i Teheranie to przypadkowe, zbieżne w czasie działania niekontrolowanych przez nikogo islamskich grup terrorystycznych, czy też starannie zaplanowane przez sponsorów Hamasu i Hezbollahu akty terroru, które miały na celu skłócenie krajów Europy i Stanów Zjednoczonych. Tych pierwszych o nastawieniu bardziej proarabskim i Ameryki bez zastrzeżeń wspierającej Izrael. Może chodziło o odwrócenie uwagi międzynarodowej opinii publicznej...

3558

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]